sobota 14. března 2020

Co z lesa?

Tento článek vznikl jako inspirace pro rodiče s dětmi, kteří v současné situaci způsobené pandemií koronaviru, hledají zajímavý a inspirativní způsob jak trávit volný čas v přírodě a chtějí se během toho něco naučit.

Předně prosím! Z přírody si berte POUZE MNOŽSTVÍ, které spotřebujete a přitom přírodu nepoškodíte. Když už se v ní budete pohybovat, vemte pytlík navíc a z lesa odneste nějaké ty odpadky. Příroda nám toho tolik poskytuje, je fajn jí to nějak vrátit.

Obecně se bylinky sbírají spíše dopoledne za suchého počasí nebo až oschne ranní rosa, co nejdále od silnic a rušných komunikací.

Pokud si nejste se sběrem jistí, použijte aplikaci na rozeznávání rostlin. Např. PlantNet. To bude děti zaručeně bavit.

Bršlice, plicník, pampeliška, kopřiva, jahodník


Bršlice kozí noha

Bršlice je nezmar, který můžete trhat bez omezení. Roste s oblibou i v zahradách a parcích a šíří se velmi rychle. Nejchutnější je právě teď na jaře, kdy má lístky křehké a chutné.
Bršlice obsahuje velké množství vitamínu C a karotinu. Chutná trochu jako mrkev řízlá petrželí. Je totiž ze stejné čeledi miříkovitých. Obsahuje taky větší množství stopových prvků, jako je železo, mangan, měď, atd.. Bršlicí se nemůžete předávkovat a přitom se řadí v našich končinách mezi superbyliny. Její konzumace je bezpečná pro děti od 3 let. Dospělým pomáhá léčit přetížené klouby (odbourává krystalky kyseliny močové) a podporuje trávení.

Co s ní?
Z bršlice je výborná polévka. Na sádle nebo oleji zpěníme cibulku, přidáme mrkev (2 větší) a celer (1/4 bulvy) na kostičky. Vsypeme tři hrsti sekaných čerstvých lístků bršlice. Osolíme, opepříme a podlijeme zeleninovým vývarem (vodou). Když je zelenina měkká přidáme na zahuštění třeba hrst ovesných vloček (nebo jiných obilovin), povaříme, odstavíme a vmícháme kelímek zakysané smetany.

Sekanou bršlici můžeme také přidat do jakéhokoliv čerstvého salátu.


Plicník

Právě teď začíná kvést. Je to bylinka s obsahem křemíku a látek, které podporují činnost plic a dýchání obecně. Z plicníku si můžete udělat čaj. Buď z čerstvého nebo ze sušeného. Na čaj vám postačí jeden čerstvý květ (i se stonkem) na hrnek. Plicník by neměly užívat děti do 6 let a těhotné nebo kojící maminky. Nasušit si ho můžete na zimu.
Pampeliška

Neboli smetánka lékařská je hotový zázrak. A právě teď chutná i čerstvá, dokud jsou lístky šťavnaté a křehké. Obsahuje vitaminy A, B, C, D a E. Dále draslík, vápník, železo, zinek, hořčík. Léčivé látky jsou silné, jako pampeliška sama (proroste i asfalt) a přitom je její konzumace bezpečná (od 3 let).
Pampelišku doporučuji nasekat třeba do tvarohové nebo vajíčkové pomazánky místo petrželky.
Kopřiva

Čerstvé výhonky kopřivy (vrchních 5-6 lístků) můžete sbírat do konce dubna. Potom už obsahují příliš mnoho dusíkatých látek. Teď je ale ideální na jarní očistu těla. Podporuje látkovou výměnu, regeneruje krev. Obsahuje Beta-karoten, vit. C, vápník, železo, draslík, cholin, fosfor, chrom, zinek atd. Má celou škálu léčivých účinků. Je to typická první "zelenina" našich prababiček. Přidávala se do nádivek a polévek. Úplně jednoduše ji můžete spařit horkou vodou a nasekat do vaječné omelety nebo míchaných vajec. Čaj popíjejte maximálně 3 týdny. Při střídmém konzumu ji mohou užívat děti od 3 let a těhotné ženy. Sbírejte na slunných místech. Tajná informace pro muže: Semínka kopřivy (sbíraná na podzim) rozpalují bedra :).


Jahodník

Roste všude a je to velmi jemná bylinka (přesto má mnoho léčivých účinků), kterou se nemůžete předávkovat a můžete si ji dopřávat celý rok. Sbírejte dál od silnic a cest, zelené lístky dříve než začne kvést. Z čerstvých a sušených lístků je výborný čaj, který mohou i malé děti. Patří do čeledi růžovitých.Medvědí česnek

Sezóna medvědího česneku právě startuje. Je dost rozšířený, ale pro jeho oblibu v posledních letech musím zdůraznit, že je dobré si nasbírat opravdu jen množství, které reálně rodina zkonzumuje.
Sbírají se lístky a dbá se na to, aby nebyly vytahovány cibulky ze země. Lístky česneku obsahují silice, vitamín C, hořčiny a další látky, které podporují trávení a žaludek, zklidňují křeče a hlavně ničí střevní parazity. Je dobrou součástí jarní očisty. Lidé se bojí jeho záměny s jedovatou konvalinkou. Pokud ale vyrazíte na česnek teď, nemůže dojít k záměně, protože konvalinka vyráží ze země  mnohem později. Důležitým rozeznávacím znakem je také nezaměnitelná česneková vůně.

Mědvědí česnek můžete přidávat při vaření dle libosti. Výborné jsou špagety s medvědím česnekem (místo špenátu), nasekat ho můžete pod maso nebo do salátu. Sušený se používá jako koření do polévek apod.. Dělá se z něj taky výtečné pesto.

Blog na této adrese bude příští týden končit, ale článek se přesune na novou adresu www.czeska.cz.

1 komentář:

  1. Díky za poučný článek! Jsem překvapená, kolik bylinek už roste :-)
    Zdraví Jitka

    OdpovědětVymazat