pátek 23. září 2016

Šípkový sirup - šetrný

Vymyslela jsem a odzkoušela trochu šetrnější způsob přípravy šípkového sirupu. Venku je krásně a zrovna je ideální čas na šípky vyrazit.


 
 
Recept je šetrný v tom, že se šípky dlouho nevaří. Jsou totiž citlivé na vysokou teplotu a i šípkový čaj by se měl dělat tak, že sušené šípky rozdrtíte, zalijete vlažnou převařenou vodou a necháte přes noc vyluhovat. Druhý den čaj scedíte a jen opatrně přihřejete na teplotu příjemnou ke konzumaci. Diskutovaná kyselina citronová se přidává z důvodu konzervace. Pokud nemáte extra studený sklep nebo bezednou ledničku, tak Vám sirup bez konzervace začne velice brzy kvasit.
 
 
 
 
Potřebujeme:
cca 1,5 kg šípků, 1,5 kg cukru krystal (může být třtinový), cca 25g kyseliny citronové, 2,5 litru převařené vychladnuté vody.
 
 
 
 
Postup:
Ze šípků odstraníme stopky a černé špičky. Já to dělám nůžkami, jde to hezky. Pak šípky opereme, vložíme do velké mísy nebo kyblíku a zalijeme vodou. Vezmeme ponorný mixér a šípky s vodou rozmixujeme. Vznikne řídká kaše, kterou vložíme přes noc do ledničky. Druhý den směs po částech přecedíme přes látku.Vhodná je řídká gázovina nebo stará klasická dětská vyvařená plena. Mělo by Vám vyjít cca 1,5 litru, ale je to orientační. Pokud budete mít víc, dáte víc cukru, když míň, dáte míň cukru. Tekutinu přemístíme do hrnce a vsypeme cukr. Hrnec položíme na nejmenší vařič a na nejmenším plamínku opatrně zahříváme, dokud se cukr zcela nerozpustí. Sirup nesmí vařit a může být jen příjemně teplý. Trvá to asi 5-10 minut. Potom slijeme do lahví a nahoře zakapeme alkoholem (vodka, slivovice, rum).
 
 
 
 
Hotový sirup je plný vitamínů a dalších látek a hlavně je moc dobrý. Chutná i našim dětem.
 
 
 
 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat